Tarihçe

Öncelikle şirketimizin kurucularını kısaca özetleyecek olursak

1997 yılının başlarında Mustafa Aydın, Yusuf Aydın, Veysi Aydın, Basri Aydın ve Abdurrahman Aydın kardeşler iyi bir Pazar araştırması yaparak gaz tesisi kurmaya karar verirler. Ancak mali anlamdaki güçleri hem de yeni bir sektör olmasından dolayı 3 ortak daha bularak ellerindeki bütün birikimleri ile Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Güvenal Gaz A.Ş unvanı altında tüp dolum tesisi açmaya karar verirler. Şirket merkezinin Gölbaşı olarak seçilmesinde coğrafi konumu önemli bir ol oynamıştır.

1997 yılında kurulan şirketimiz 2 yıl kadar ruhsat alma süreci yaşamış bu süreçte dışarıdan ortak olan 2 ortak hisselerini devrederek şirket ortaklığından ayrılmışlardır. 1999 yılının 1 ocak günü şirketimiz Petrol işleri genel müdürlüğünden ruhsat alarak faaliyete başlamıştır.

Başlangıçta sadece mutfak tüpü dolumu yapan şirketimiz 2000 li yılların başında LPG nin otogaz olarak araçlarda kullanılmasıyla beraber oto gaz sektörüne girmeye başlamıştır.

2005 yılında ulusal kimlik kazanmak hem de Pazar payını arttırmak için Tokat Niksar’da faaliyet gösteren Akar Gaz tüp dolum tesisi satın alınarak Güvenal Gaz bünyesine katılmıştır.

Güvenal gaz’ın bayilik ağı her gün daha fazla artıyor marka olma yolunda adım adım ilerliyordu. Tabiki her sektörde olduğu gibi LPG sektöründe de rakipler her geçen gün artıyor akaryakıt şirketleri kendi

Otogaz dağıtım şirketlerini kuruyor rekabet kar oranlarını düşürüyordu. Yönetim yeniden bir araya gelerek sektördeki rekabetin daha da artacağı öngörülerek LPG nin toptanı ile birlikte parakendeciliğini de yapma kararını almışlardı. Bu doğrultuda Kaman/Kırşehir’de 2004 yılında kiralanan istasyondan sonra Balıkesir ve Söke de istasyonlar kiralanarak parakendecilik hayatı başlamış oldu Güvenal Gaz için. Daha sonra bu istasyonlar satınalındı.

Hem bayilik ağının büyümesi hem istasyon ağının genişlemesi sonucunda Gölbaşı’nda yeni bir idari bina yapımına başlanmıştı. 2008 yılında şirketimiz yeni idari binasına taşınmıştı.

Yaklaşık 5.5 yıl kadar bu yeni binasında yönetilen şirketimiz istasyon ve bayilik ağının genişlemesi ve daha kurumsal bir yapıya kavuşması için 2013 yılının nisan ayında genel merkezi Ankara’ya taşıma kararı alındı ve 2014 yılının ocak ayında şu anki idari binaya taşınma işlemi fiili olarak gerçekleşti.

Bugün GÜVENAL GAZ toplam 635 çalışanı 60 akaryakıt istasyonu 200 oto gaz bayisi 100’ün üzerinde araç filosu ile ülkemizin 75 ilinde bayrağı sallanan %100 yerli sermaye ile global sermayeler arasında ilk 10 da yer almaktadır.