Kış Boyunca Kilonuz Kontrol Altında

Diyetisyen Emre Uzun, “Kış mevsimi, üzerimizde ister istemez negatif enerji oluşturuyor. Buna bir de kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirme durumu eklenince, daha çok yiyor ve hareketsiz kalıyoruz” diyor. Ayrıca havaların bir soğuk bir sıcak olması da bağışıklık sistemimizin olumsuz yönde etkilenmesine sebep oluyor. Gecelerin uzamasıyla beraber evde yenilen atıştırmalıklar artarken, soğuk havalarla birlikte “Bu güzel havada eve yürüyerek gideyim” cümlesi yerini, “Bir taksiye atlayalım” cümlesine bırakıyor. Peki, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek ve kışın kilo almayı engellemek için neler yapılabilir? İşte size kış aylarında nasıl beslenebileceğiniz konusunda Diyetisyen Emre Uzun’dan ipuçları!

Bu besinlerle enerjiniz hep yüksek

Ispanak: Kış aylarının en sağlıklı sebzelerinden biri, ıspanak. Seratonin yönünden de oldukça önemli. Ispanağın içerdiği folik asit ve magnezyum sayesinde gevşiyor, mutluluk hormonu salgılıyor ve daha pozitif bir ruh haline kavuşuyorsunuz.
Bitter çikolata: Çikolatanın mutluluk saçtığı inkâr edilemez bir gerçek. Aynı zamanda içerdiği teobromin sayesinde ruh halimizi düzeltiyor ve kış aylarında bizi dinç tutmaya yardımcı oluyor. Ancak bitter olmasına ve günde 1-2 kareyi geçmemesine dikkat etmelisiniz.
Semizotu: Semizotu da kış  döneminde bol bol tüketilmesigereken sağlıklı sebzelerden biri. İçerdiği Omega 3 sayesinde beyin yorgunluğunu alıyor ve aynı zamanda sizi depresif ruh halinden çekip çıkarıyor. Yoğurtla birlikte salata yaparak veya zeytinyağıyla pişirerek tüketebilirsiniz.
Nar: Antioksidan ile dolup taşan bu meyve, yüksek C vitamini nedeniyle stresi azaltarak pozitif ruh halini de beraberinde getiriyor. Aynı zamanda serbest radikallerle mücadele ederek metabolizmanızı kuvvetlendiriyor ve hastalıklara karşı kalkan oluşturuyor. Kış aylarında salatalarınıza serperek kullanabilirsiniz.
Hindi eti: İyi bir triptofan kaynağı olan hindi eti aynı zamanda kaliteli proteinler içeriyor. Kırmızı et ve tavuğa göre zayıflamaya daha çok yardım ediyor. İçerdiği triptofan ile serotonin salınımını arttırarak modumuzu yükseltmeye yardımcı oluyor.

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş