Bu Kış Yüksek Faturalar Cebinizi Yakmasın

Ev ve iş yerlerimizde soğuk havalarda ısınmak için kullandığımız kombiler, yanlış yöntemlerle kullanıldığı takdirde yüksek meblağda faturaların gelmesine yol açabiliyor. Örneğin, en çok karşılaşılan bilgi, kombiyi sürekli belli bir derecede tutarak doğru konfor ve tasarrufu yakalamak. Fakat bu durum maalesef daha çok tüm gününü evde geçiren insanlar için geçerli. Eğer günün belli saatlerini evden uzak geçiriyorsanız bu, hiç de ekonomik bir çözüm olmayabiliyor. Peki, en ideal sıcaklık ayarı nedir?

Tişörtle oturmak çözüm değil

Uluslararası dokümanlarda ısıtma dönemi için tavsiye edilen sıcaklık aralığı, 20-22 derece. Bunun kişiye özel sabit bir değeri yok. İkinci olarak da kullanıcılar için bu aralıkta konforlu hissettikleri sıcaklık, ideal ayar olarak gösterilebilir. Konforunuzu maksimize etmek yani kışın evde tişörtlerle oturmak konforlu bir çözüm olsa da 20-22 derecenin üzerlerine çıkmak, ekonomik bir çözüm olmaktan çıkıyor. Her bir derecelik sıcaklık artışının fazladan %5 ila %8 arasında doğalgaz harcamak olduğunu unutmamakta fayda var. Aslına bakıldığında temel sorun, evin sıcaklığını, dolayısıyla aslında hangi sıcaklıkta konforlu olunduğunu bilmemekten kaynaklanıyor. Evinizin sıcaklığını ölçerek kombilerinizi buna göre işletebilmek gerekiyor. Bu alanda geliştirilmiş yeni nesil ve akıllı teknolojileri araştırmak ve kombinizi bu teknolojilerle ayarlamak da etkili oluyor. Öte yandan oturduğunuz binanın ısı yalıtımlı olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Kombinizin gereksiz yere çalışmasını engelleyerek %30’lara varan enerji tasarrufu sağlamanız mümkün.

Radyatörlerin önünü açın!

Tüm bunların yanında tabi ki etkili başka bir yöntem ise radyatörlerin önlerini ve üstlerini kapalı tutmamak. Kapı ve pencerelerden oluşabilecek ısı kayıplarını da engellemek gerekiyor. Özellikle kuzey cephesine bakan odalarınızdaki radyatör peteklerinin arkasına ısı yalıtımlı paneller koyabilirsiniz. Bu, peteklerin yaydığı ısının duvarlardan dışarı gitmesini engelliyor. Buna ilave olarak kombi ve ısıtma tesisatınızın düzenli olarak bakımının yapılması, sistemin verimli çalışmasını sağlıyor.

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş